Izabela Stronias. Kostium teatralny i filmowy
Teatr Muzyczny w Łodzi już po raz trzeci zaprasza do odwiedzania galerii na I piętrze foyer. Tym razem tematem wystawy, przygotowanej przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, będzie kostium teatralny i filmowy.

Teatr Muzyczny w Łodzi już po raz trzeci zaprasza do odwiedzania galerii na I piętrze foyer. Tym razem tematem wystawy, przygotowanej przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, będzie kostium teatralny i filmowy.
wernisaż: 28.10.2023 r., godz. 17.00
czas trwania: 28.10.2023 r. – 4.01.2024 r.
kurator wystawy: dr Karolina Grudzińska
Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym ŁÓDŹ YOUNG FASHION.
___
Wystawa prezentuje prace z zakresu kostiumu teatralnego i filmowego, niejednokrotnie na tle autorskich scenografii. Prace przedstawiane są w formie fotografii – kolaży na płótnie oraz kostiumów prezentowanych na manekinach.
Prezentowane prace dokumentują kostiumy powstałe do spektakli dramatycznych w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze Nowym w Poznaniu, Teatrze Wierszalin w Supraślu; widowisk baletowych w Teatrze Wielkim w Łodzi, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Teatrze Muzycznym w Gdyni, Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Teatrze Logos w Łodzi oraz do opery zrealizowanej w Teatrze Muzycznym w Lublinie.
Wystawa przedstawia również kostiumy do filmów, w tym tego, za który autorka otrzymała Nagrodę Polskiej akademii Filmowej Orzeł 2019 za najlepsze kostiumy do filmu fabularnego. Kilkanaście realizacji filmowych to kostiumy do filmów historycznych i współczesnych, w tym teatrów telewizji tworzonych metodą filmową.
Kuratorem wystawy jest dr Karolina Grudzińska.
O autorce
Izabela Stronias
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi i w Krakowie. Polem jej działalności artystycznej są scenografia oraz kostiumy teatralne i filmowe, a także malarstwo. Projektuje scenografię i kostiumy do teatru telewizji, teatrów dramatycznych, oper, baletów i filmów fabularnych. Współpracuje m.in. z Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Nowym w Łodzi, Teatrem Logos w Łodzi, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Nowym w Poznaniu, Operą Bałtycką w Gdańsku, Teatrem Muzycznym w Gdyni oraz Teatrem Polskim we Wrocławiu. Współpracowała z reżyserami polskimi, francuskimi, chińskimi oraz niemieckimi. Jest autorką kostiumów do filmów fabularnych polskich i zagranicznych. Za swoją twórczość teatralną otrzymała trzy Złote Maski – za kostiumy do spektaklu „Intryga i miłość” (Teatr Jaracza w Łodzi), za scenografię i kostiumy do spektaklu „Kobro” (Teatr Nowy w Łodzi), za scenografię i kostiumy do opery „Semele” (Teatr Wielki w Łodzi). Za kostiumy do filmu fabularnego „Kamerdyner” (reż. Filip Bajon) otrzymała nagrodę Polskiej Akademii Filmowej „Orzeł 2019”.
Poza działalnością filmową i teatralną zajmuje się malarstwem. Jej prace ostatnio pokazywane były w Galerii Fundacji Sisley w Paryżu oraz Galerii Miejskiej Chimera w Łodzi. Prowadzi Pracownię Kostiumu Teatralnego i Filmowego w Instytucie Ubioru w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.