OFF-Północna: Gala VI Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty / występ laureatów oraz koncert „Konstelacje”
Gala VI Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty Część I – Występ laureatów VI Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty Część II – Konstelacje koncert czas trwania: 90 minut „Konstelacje” to opowieść o błądzeniu w ciemności. O szukaniu światła. O znikaniu i pojawianiu się. O odnajdywaniu się w świecie, którego nie sposób już rozpoznać. To […]

Gala VI Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty
Część I – Występ laureatów VI Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty
Część II – Konstelacje
koncert
czas trwania: 90 minut
„Konstelacje” to opowieść o błądzeniu w ciemności. O szukaniu światła. O znikaniu i pojawianiu się. O odnajdywaniu się w świecie, którego nie sposób już rozpoznać. To pytanie o czas i o rzeczywistość. I o to, co z tymi, których już nie ma? Bo przecież energii nie można zniszczyć, można ją jedynie przetworzyć… To opowieść o nieuniknionym.
___
Album „Konstelacje” to taka łamigłówka, a może układanka? Może to być odkrywanie, wędrówka, poddanie się emocjom albo wszystko razem.
Pewnie warto wiedzieć, że 23-letnia księgowa Evelyn McHale 1 maja 1947 roku wjechała na 86 piętro Empire State Building, powiesiła na balustradzie swój płaszcz, napisała krótki list i skoczyła… Ciało Evelyn wbiło się w dach limuzyny stojącej pod wieżowcem. Przypadkowy przechodzień Robert Wiles, student z aparatem niemalże od razu zrobił zdjęcie. Gdy po paru tygodniach fotograaia zjawiskowo wyglądającej, martwej kobiety pojawiła się w gazecie Life uznano ją za obraz „najpiękniejszego samobójstwa”. Narzeczony Evelyn, 24-letni Barry Rhodes z którym miała wziąć ślub miesiąc później, przeżył następne 61 lat samotnie…
Pewnie warto zwrócić uwagę na jedno słowo w tytułowym utworze Konstelacje: eon. Eon może oznaczać miliard lat, ale może to też być niezdeainiowany bliżej czas od powstania naszego Wszechświata do jego nieuchronnie nadchodzącej zagłady. Nie powinno nas to jednak martwić – Wszechświatów jest wiele, a George Saunders, którego proza zainspirowała artystkę do napisania piosenki „Kto” twierdzi, że między nimi jest jeszcze Bardo.
W ten album można wejść głębiej, ale można inaczej, tylko na emocji, pokładach własnej wrażliwości i oceanie własnych, indywidualnych skojarzeń – to wszystko jest przecież takie ulotne… Przecież każdy ma swoją rybę, każdy na swój sposób czuje tego chłopca o buzi miękkiej jak kwiat tulipanowca, każdy ma swoją niezgodę i swój własny bunt, każdy szuka swego własnego spokoju i własnej równowagi. Każdego dnia ryba jest inna, chłopiec jest inny, a nasz spokój i równowagę odnajdujemy w czymś innym. Może też nie być kolejnego dnia – tutaj, bo gdzieś na pewno jest.
W koncercie występują̨:
Katarzyna Groniec – wokal
Filip Miguła – klawisze
Adam Skrzypek – kontrabas, bas, akordeon, elektronika
Bogdan Boogie Skiedrzyński – gitary
Wojciech Buliński – perkusja
realizator oświetlenia – Marcin Smiatek
realizator nagłośnienia – Maciej Prokopowicz
___
Recenzje:
„Konstelacje” opowiadają o ludziach, choć nie zawsze w sposób dosłowny. To rozważania o kondycji dzisiejszego świata i roli, jaką odgrywa w nim człowiek. To historie o kobietach, trochę też o miłości, której wciąż za mało na co dzień. Przede wszystkim jednak, to materiał zbudowany na szacunku wobec słowa i ogromnej wrażliwości muzycznej. Bije od niego estetyka artystyczna, elegancja, w istocie wielka klasa. Przepełnione poezją teksty umiejętnie zestawione zostały z muzyką nie do końca subtelną, czy utrzymaną w konwencji ballady. Brzmienie podkreślało wymowę słowa, a tym samym przekaz. Było silne, mocne, acz bardzo rytmiczne i melodyjne.
Magda Prętka – Pniewy Nasze Miasto
___
Szczegóły dotyczące Festiwalu OFF-Północna można znaleźć na www.offpolnocna.com
Festiwal współfinansowany ze środków Miasta Łodzi