![](https://teatr-muzyczny.lodz.pl/wp-content/uploads/2025/02/Projekt-bez-nazwy-e1738849718313.png)
Kot w butach, Śpiąca królewna, Czerwony kapturek, Kopciuszek – te i inne piękne bajki Charles`a Perraulta zaliczane są do kanonu literatury dziecięcej. Niezwykłe postacie z tych opowieści wprowadzają najmłodszych w świat magii, bawią i wzruszają, uczą, czym są dobro i zło, ukazują konsekwencje życiowych wyborów. I to one właśnie są bohaterami widowiska muzycznego, na które zaprasza Teatr Muzyczny w Łodzi.
Spektakl Szafa Pana Perraulta przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, przystępnym językiem wierszowanych dialogów i melodyjnymi piosenkami w zabawny sposób zaznajomi maluchy ze światem słynnych bajek. Z pomocą trojga aktorów będą one rozwiązywać nieskomplikowane zagadki, dzięki którym na umownych półkach tytułowej szafy odnajdą i uporządkują elementy różnych magicznych opowieści, poznają głównych bohaterów i motywy ich działania.
Wyjaśnianie reguł rządzących teatrem i zachęcanie do spędzania w nim czasu to dodatkowy atut tego przedstawienia.
Aktorom na scenie towarzyszyć będzie muzyk wykorzystujący wiele instrumentów perkusyjnych o zróżnicowanych i łagodnych brzmieniach, takich jak marimba, bongosy, shakery, marakasy, kastaniety, dzwonki, kalimby, kije deszczowe i wiele innych.
MUZYKA – TOMASZ SZYMUŚ
TEKST – JAKUB SZYDŁOWSKI
REŻYSERIA – JUSTYNA SCHABOWSKA
Scena Kameralna. Czas trwania – 60 minut.
Bajki i baśnie mają niezwykłą moc – przenoszą dzieci do magicznych światów, a jednocześnie pomagają im zrozumieć rzeczywistość. Kiedy maluch słucha opowieści, rozwija umiejętności językowe i poznawcze oraz zdolność logicznego myślenia. Dzieci uczą się, że różne zdarzenia prowadzą do konkretnych skutków, co wpływa na ich zdolność przewidywania oraz rozumienia związków przyczynowo-skutkowych. Bajki, pełne magicznych postaci, niesamowitych przygód i niezwykłych światów, stają się inspiracją dla maluchów, które stworzą później własne historie i zabawy oparte na tym, co usłyszały i zobaczyły. To klucz do budowania kreatywnego myślenia, które będzie im towarzyszyć całe życie.
Bajki często przekazują ważne nauki, ucząc dzieci, czym są uczciwość, współczucie czy odwaga. Postacie dobrych bohaterów i złoczyńców pomagają dzieciom zrozumieć, jakie zachowania są akceptowalne, a jakie nie. Dzięki bajkom dzieci uczą się także, jak odnaleźć się w trudnych sytuacjach, dlaczego nie należy ulegać nierealnym pragnieniom, jak współpracować z innymi, a także jak w zdrowy sposób radzić sobie w konfliktach.
Odpowiednio dobrane opowieści, podane w przemyślanym kontekście, są narzędziem rozwoju zarówno inteligencji emocjonalnej, jak i świadomości siebie oraz innych osób. Dzięki bajkom można łatwo tłumaczyć nawet małym dzieciom, co to posłuszeństwo, ofiarność, uczciwość, sprawiedliwość, mądrość, szacunek, praca, skromność, uczyć o konieczności dotrzymywania słowa i pomaganiu słabszym.