Skrzypek na dachu
Reżyseria/ JAN SZURMIEJ
3 godz. 30 min. (jedna przerwa)
Musical Skrzypek na dachu to arcydzieło gatunku. Swój sukces zawdzięcza w dużej mierze walorom libretta, które odtwarza atmosferę i koloryt małej żydowskiej wioski z początku XX wieku. Skrzypek na dachu jest także obrazem przemian w świecie, upadania tradycji, która nie wytrzymuje konfrontacji z nowymi zjawiskami. Na tym tle rozgrywa się historia rodziny Tewjego-mleczarza i dramat całej wioski. Piękne piosenki i brawurowe chóry, znakomita choreografia i stylizowane kostiumy – wszystko to składa się na przedstawienie, doskonale wpisujące się w tradycję niezliczonych realizacji tego musicalu na całym świecie i od lat cieszy się uznaniem łódzkiej publiczności.
Realizatorzy:
Reżyseria i choreografiaJan Szurmiej
Kierownictwo muzyczneElżbieta Tomala-Nocuń
Asystentka choreografaKarolina Rejnus-Mroczek
Asystent reżyseraKrzysztof Wawrzyniak
Asystentka scenografaEwa Posmyk
Realizacja światłaWojciech PietrzykMarek CzajkowskiRemigiusz Ristok
Realizacja dźwiękuŁukasz ZachwiejaRobert PawlakKrzysztof OlejniczakPaweł Siąkała
InspicjentkiElżbieta LechańskaGrażyna Linke
SuflerkaElżbieta Literacka
Wykonawcy:
SzpryncaOliwia JabłońskaAntonina Szrajber
BejłkaPola MarkowskaAnna Nocuń
JentaDominika CzarneckaAleksandra Janiszewska
LejzorMaciej Markowski
RabinAndrzej Orechwo
MendelKarol LizakNatan Nogaj
Babcia CajtlaMieczysława Andrzejak
Fruma SaraAnna Borzyszkowska
Skrzypek (solo skrzypcowe)Kacper Pałuba (współpraca)
Zespół wokalnyDominika CzarneckaAnna DrechslerMartyna HenkeJustyna KopiszkaPatrycja Lenarczyk-OnaszWeronika MusiałEwa PietrasKatarzyna SmoleńMichał DomagałaCzesław DrechslerMaciej DzięgielewskiDominik LewandowskiKarol LizakNatan NogajKamil OlczykMarek PrusiszBogdan SokołowskiDaniel StankoAdam Szczypień
Tancerze Teatru Muzycznego w ŁodziAnna GłowackaValeria KolochkoAleksandra PawlakKarolina Rejnus-MroczekMagdalena TonnPaulina WasilewskaJustyna ZiemiańskaKostyantyn PopovRobert SarneckiMaciej SzymczakBartłomiej ZającTomasz Ziółek
Tancerze doangażowaniDariusz Kowalewski (współpraca)Tomasz Słomka (współpraca)
Orkiestra Teatru Muzycznego w Łodzi
DyrygentElżbieta Tomala-Nocuń

Polska wersja kultowego broadwayowskiego musicalu „Skrzypek na dachu” wystawiona została po raz pierwszy 5 maja 1983 roku w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Było to wielkie przedsięwzięcie, a realizację powierzono artystom o ogólnopolskiej renomie. Reżyserem została jedna z najsłynniejszych polskich śpiewaczek operowych, obdarzona talentem inscenizacyjnym – Maria Fołtyn, scenografię zaprojektował Marian Stańczak, choreografię ułożyła znakomita Krystyna Gruszkówna. Za pulpitem dyrygenckim stanął Rajmund Ambroziak. Emocje budziła obsada, a zwłaszcza odtwórca postaci głównego bohatera – Tewjego Mleczarza. Zaproszenie do występów przyjął jeden z największych polskich śpiewaków operowych – niezrównany bas, Bernard Ładysz, ceniony także za talent aktorski. Rolę w łódzkiej inscenizacji przyjął tuż po sukcesie filmu „Znachor” Jerzego Hofmanna, w którym zagrał młynarza Prokopa. Jego zmiennikiem był młody, debiutujący na dużych scenach Zbigniew Macias.
Tytuł powrócił na deski Teatru Muzycznego w Łodzi w grudniu 1999 roku – tym razem w reżyserii i z choreografią Jana Szurmieja. Rolę Tewjego Zbigniew Macias dzielił wówczas z Krzysztofem Leszczyńskim.
W maju 2023 roku, w 40 lat od polskiej prapremiery, „Skrzypek na dachu” ponownie zaprezentowany zostanie na scenie przy Północnej, a w roli Tewjego znów zobaczymy Zbigniewa Maciasa, na zmianę z Grzegorzem Szostakiem. Za reżyserię i choreografię odpowiedzialny jest Jan Szurmiej, a kierownikiem muzycznym jest Elżbieta Tomala-Nocuń. Co ciekawe, w roli Rabina wystąpi Andrzej Orechwo, który w polskiej prapremierze grał syna Rabina. W pozostałych rolach wystąpią m.in.: Agnieszka Gabrysiak, Aleksandra Janiszewska, Justyna Kopiszka, Aleksandra Drzewicka, Emilia Klimczak, Paweł Erdman, Przemysław Pawłowski i Maciej Markowski.
Musical Skrzypek na dachu to arcydzieło gatunku. Swój sukces zawdzięcza w dużej mierze walorom libretta, które odtwarza atmosferę i koloryt małej żydowskiej wioski z początku XX wieku. Skrzypek na dachu jest także obrazem przemian w świecie, upadania tradycji, która nie wytrzymuje konfrontacji z nowymi zjawiskami. Na tym tle rozgrywa się historia rodziny Tewjego-mleczarza i dramat całej wioski. To także jeden z niewielu musicali, w których mówi się o podstawowych wartościach życia i przemijaniu.
Reżyser przedstawienia Teatru Muzycznego w Łodzi, Jan Szurmiej, wiernie odtworzył klimat obyczajowy malutkiej Anatewki gdzieś daleko na Ukrainie i jej żydowskiej społeczności. Piękne piosenki i brawurowe chóry, znakomita choreografia i stylizowane kostiumy – wszystko to składa się na przedstawienie, doskonale wpisujące się w tradycję niezliczonych realizacji tego musicalu na całym świecie i od lat cieszy się uznaniem łódzkiej publiczności.